24.05.2024

Doç. Dr. Muhammed Hüseyin Mercan'dan İsrail'in Gazze'deki Soykırımı Konulu Konferans

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammed Hüseyin Mercan "İsrail'in Gazzedeki  soykırımı ve Filistin'in geleceği" konulu konferans verdi.

Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammed Hüseyin Mercan , akademi başkanlığına ve dini ihtisas merkezi müdürüne ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmalarında, insanlık ve ümmet olarak zor zamanlardan geçtiğimizi ifade etti. "8 aydır bütün insanlığın sessizliğe büründüğü bir zaman diliminden geçiyoruz," diyerek, içinde bulunduğumuz süreci özetledi.

Mercan, Siyonizm'in etkileri konusunda önemli uyarılarda bulunarak, "Siyonizm kanıksatır,  normalleştirir; o yüzden adım atmaya gerek kalmaz," dedi. Aksa Tufanı'nın iki önemli algıyı yıktığını belirtti: psikolojik algı ve epistemolojik algı. Bu dönemin, çok önemli dönüm noktalarına sahne olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Gazze'ye de değinen Mercan, uluslararası arenada Gazze'ye yönelik söylemlerle ilgili bir problem yaşanmadığını, asıl sorunun eylemlerle ilgili olduğunu belirtti. Programın sonunda soru alarak aday din görevlilerinden gelen soruları yanıtladı.

Gazze ve Filistin hakkında bilinçlendirici bir sunumun olduğu gözlemlendi,devamı ve tekrarının olması gerektiği Aday din görevlileri  tarafından talep edildi.